неділя, 15 червня 2025 р.

Арт - портрет "Київський Гауді". Лекція до дня народження архитектора Владислава Городнцького.

             Бібліотека української діаспори продовжує серію лекцій про видатних українців, які завдяки комуністичному режиму опинилися за кордоном і прославили нашу Батьківщину тим чи іншим чином.  Лекція червня присвячена доволі відомому архитекторові - Владиславу Городецькому. 

         Про нього ми знаємо тільки те, що він автор Будинку з химерами, Костелу святого Миколая та караїмської кенаси у Києві. Він народився в селі Шолудьки на Вінничині.В 27 - річному віці після закінчення учеби переїхав до Києва і прожив цьому місті 30 років. В Україні він спорудив понад 30 будівель. У 1920 році, тікаючи від більшовиків, він переїжджає до Польщі, а у 1928 - до Персії  в Тегеран. Він помер  в ніч з 2 на 3 січня в тегеранському готелі, який сам же і проектував від серцевого нападу (інфаркту  міокарда) на 67 році життя. Він був похований на місцевому римо - католицькому цвинтарі Долаб у Тегерані. 

           Цікавим  є ще один факт. Городецький був завзятим мисливцем і мандрівником. В якому році він іздив до Африки мені невідомо, але у 1914 році вийшла його книжка про мисливську подорож передгір'ями Кіліманджаро. Книжка має назву " В джунглях Африки. Щоденник мисливця". Вона оздоблена власними малюнками і вийшла тиражом 500 екземплярів.     Цей щоденник Городецький видав за свої гроші. Примітною особливостю книги є ії унікальна обкладинка з тропічних порід дерев, з'єднана шкіряним олівцем. 

Якщо хтось бажає ознайомитись з цим антікварним виданням, або почитати книжку , даю адресу: https://www.kobzar.in.ua/bookstore/knigi/v-dzhungljah-afriki-dnevnik-ohotnika-v-v-gorodeckij-1914g/ 













    
            Владислав Городецький товаришував з Ігорем Сікорським .

             План будинку з химерами.











   

         Цвинтар Дулаб ,де поховано Городецького. 



Немає коментарів:

Дописати коментар

Cерія лекцій про місто та ідентичність № 3. Єгор Врадій "Подвійний злочин"; Голокост у Дніпрі та боротьба за пам'ять жертв''.

             Це одна з найцікавіших лекцій, хоча ії тема мені знайома навіть занадто. Слухаючі емоційно - проникливу, не позбавлену інтриги ...